NEFF LED Intergrated Washer Dryer White 60cm - V6540X3GB
4 Reviews
Hover Over to Zoom In
Frequently bought together
Overview
  • 7/4 kg load capacity
  • Large LED Display – for easier navigation and wash programme delay of up to 24 hours
  • Special programme - drying: fluff removal cycle
Technical specification
Manufacturer Model No
V6540X3GB
Country Origin
Germany
Brand Name
NEFF
Made To Order
N
Height
820 mm
Width
600 mm
Weight
87 kg
Colour
White
Years Guaranteed
2
Type
Washing Machine
Retail price
each
Trade price available
Save with a Trade account
Enter postcode for local availability
Select collection branch for local availability
Please enter your delivery postcode...
Please select your collection branch...
Related products
NEW
Maximum Decibels
72dBA
Depth
540 mm
Height
830 mm
Width
600 mm
Weight
64 kg
Load Capacity
7kg
Programmes
16
Colour
White
Maximum Spin Speed
1350 rpm
Energy Efficiency Rating
A
Energy Consumption per Cycle
0.862kWh
Water Consumption per Cycle
45L
Estimated Annual Energy Consumption
44kWh/100c
Estimated Annual Water Consumption
4,500L/100c
Years Guaranteed
2
Type
Washing Machine
Brand Name
CDA
each (Inc. VAT)
Loading...
Loading...
Manufacturer Model No
88912
Country Origin
China
Werner
1.99 m
each (Inc. VAT)
NEW
Maximum Decibels
76dBA
Depth
540 mm
825 mm
595 mm
64 kg
Load Capacity
8 kg wash load 6 kg dry load
Programmes
16
Maximum Spin Speed
1400rpm
Energy Consumption per Cycle
0.909kWh
Water Consumption per Cycle
48L
55kWh/100c
4,800L/100c
Washer Dryer
Made To Order
N
MX8WD
China
Matrix
545 mm
825 mm
595 mm